Jogos Medis » Užsiėmimų lygiai

Užsiėmimų lygiai

Vienas iš pagrindinių Ajengaro metodo bruožų yra palaipsnis praktikos vystymas, perėjimas nuo paprastų asanų prie sudėtingesnių pagal tai, kaip keičiasi užsiiminėjančiojo kūnas ir įsisavinama asanų išpildymo technika Todėl užsiėmimai  Ajengaro centruose skiriasi pagal sudėtingumo lygį. Nereikia skubėti pereiti į aukštesnį lygį, užsiėmimu kokybę apsprendžia ne asanų sudėtingumas, o jų išpildymo teisingumas ir sąmoningumas.

Įprastai skiriami šie pagrindiniai užsiėmimų lygiai:

  1. Pažintinis kursas
  2. I Pradinė klasė (N-1)
  3. II Pradinė klasė (N-2)
  4. Pagrindinė klasė
  5. Intensyvi klasė

Esant galimybėms sudaromos:

  1. Terapinė klasė
  2. Nėščiųjų klasė
  3. Klasė moterims
  4. Klasė vyrams
  5. Vaikų klasė
  6. Klasė vyresnio amžiaus žmonėms
  7. Gilaus atsipalaidavimo klasė
  8. Klasė turintiems nugaros problemų
  9. Inidividualaus darbo klasė
  10. Pagrindinė intensyvi klasė
  11. Moterims esant menopauzėje

–         ir kitokios terapinės klasės

Pažintinis kursas

Šis kursas skirtas žmonėms, kurie niekada anksčiau neužsiiminėjo Ajengaro joga. Niekada nesistenkite išvegti šio kurso, netgi jeigu ir praktikuojate jogą ir manote, kad turite apie tai supratimą. Užsiėmimai šioje klasėje, kaip ir kitose, yra grynai praktinio pobūdžio. Jūs gausite labai daug praktinės informacijos apie pozų atlikimą, apie Ajengaro metodo ypatumus ir mokysitės atlikti asanas. Susipažinsite su pagalbinių priemonių taikymu  ir mokysitės stebėti savo kūną. Dalis informacijos, kurią gausite, yra duodama tik šioje klasėje, todėl pravartu ateiti į šią klasę ir atgaivinti pagrindines žinias apie asanų išpildymą ir tiems, kurie lanko aukštesnes klases.

Įvadinį/pažintinį kursą sudaro 4-5 užsiėmimai per vieną mėnesį, kurių turinys keičiasi, todėl praleisti nerekomenduojama. Tik susipažinus su visa pažintinio kurso programa, jūs galėsite lankyti sekančio lygio užsiėmimus – I Pradinę klasę (N-1).

I Pradinė klasė.

Į šią klasę galima ateiti iškart po pažintinio kurso. Čia įsisavinama bazinė programa. Pagrindinis dėmesys skiriamas stovimoms pozoms, kurių dėka kūnas darosi stipresnis ir plastiškesnis, ir tokiu būdu paruošiamas sudėtingesnių asanų išpildymui. Be to, pirmoje pradinėje klasėje atliekamos asanos nugaros bei kojų stiprinimui bei tempimui, o taip pat mokomos tokios apverstos pozos kaip Salamba Sarvangasana (Stovėsena ant pečių) ir Halasana (Plūgo asana).

Šios programos dėka sukuriama kūno „stuktūra“, t.y. pagerėja laikysena, kas įgalina sumažinti skausmus juosmeninėje dalyje. Mokoma pajausti kiekvieną savo kūno dalį  ir visą kūną kaip visumą.

Rekomenduojama  užsiiminėti du kartus per savaitę. Jeigu yra poreikis kasdieniams užsiėmimams, galima pradėti dirbti namuose savarankiškai. Asmeninė praktika labai svarbi, ir dirbant su savimi nors 20 min. per dieną, rezultatas tampa akivaizdus.

Perėjimas į sekantį etapą priklauso nuo individualių ypatumų ir praktikos reguliarumo. Vidutiniškai, jei asmuo užsiiminėja joga 2-3 kartus per savaitę, jis gali pereiti į antrą pradinę klasę po metų praktikos. Tad jeigu jūs išbūnate be vargo apie 5 minutes stabilioje Salamba Sarvangasanoje ir 2-3 min. Halasanoje, jūs galite lankyti antrą pradinę klasę.

II pradinė klasė (N-2)

Šioje klasėje tęsiamas bazinės programos įsisavinimas. Stovimoms asanoms po senovei skiriamas didelis dėmesys, jos darosi sudėtingesnės. Į programą įeina atsilenkimai atgal, nusilenkimai, sukiniai bei naujos apverstos pozos. Jeigu lankote reguliariai, maždaug po metų praktikos jūs galite būti pasiruošęs pereiti į aukštesnį lygį, ir lankyti Pagrindinę klasę. Apie jūsų pasiruošimo lygį vėlgi sprendžiama iš Salamba Sarvangasanos (ne mažiau 5 min) ir Širšasanos (Stovėsena ant galvos – iki 5min).

Gali būti maišyta I – II pradinė klasė.

Pagrindinė klasė

Į šią klasę ateina mokiniai, įsisavinę bazinę programą ir pasiruošę rimtesniam darbui. Ji skirta mokiniams, kurie ne tik ateina į centrą, bet ir savarankiškai dirba namuose. Asanos sudėtingėja, apverstos asanos atliekamos įvairiais variantais. Kūnas jau pasiruošęs ne tik sudėtingesnėms pozoms, bet ir pranajamos mokymuisi. Pranajamos praktika ankstesniuose etapuose, kai kūnas dar nėra pakankamai sustiprintas asanomis, geriausiu atveju bus neefektyvi, o blogiausiu – gali turėti neigiamų pasekmių.

Pranajamos užsiėmimai turėtų vykti atskirai nuo asanų praktikos arba praėjus pakankamam laiko tarpui.

Jeigu pradedantysis dega didžiuliu noru sparčiau žygiuoti į priekį ir yra labai geros fizinės formos, tai gali lankyti ir pagrindinį kursą, su sąlyga, kad paraleliai lankys ir pradines klases. Tada toks darbas išties pateisins jo lūkesčius.

Intensyvi klasė

Šiai klasei lankyti reikalinga pakankamai brandi praktika. Bazinės programos asanos atliekamos gilesniame lygyje: odos, raumenų, atskirų kūno taškų judėjimas. Tai įmanoma tik esant ramiai sąmonei bei dėmesingam ir stabiliam protui.. Asanos sudėtingėja: sudėtingi atsilenkimai atgal, susilenkimai, pusiausvyros asanos ant rankų, apverstų asanų variantai. Būtina pranajamos praktika.

Rimtas ir subtilus darbas reikalauja daugiau laiko, tad užsiėmimai šiose klasėse paprastai trunka dvi valandas.

Terapinė klasė

Vienas iš esminių Ajengaro metodo bruožų yra tas, kad joga užsiiminėti gali ne tik sveiki ir geros fizinės formos žmonės. Gali kiekvienas, jeigu iš tikro labai to nori. Tačiau, esant problemoms, kurios reikalauja ypatingo dėmesio (pav. hipertonija, migrena, sąnarių problemos, skoliozė, kai kurie funkciniai sutrikimai, gilus nuovargis ir t.t.) užsiėmimai bendrose paprastose klasėse neatitinka žmonių galimybių. Tokiais atvejais optimalus sprendimas būtų užsiiminėti terapinėse klasėse. Geriausia ateiti į terapinę klasę po pažintinio kurso, kurio metu gaunama pagrindinė informacija apie Ajengaro metodą.

Terapinėje klasėje ,po individualios konsultacijos su mokytoju, sudaroma individuali  programa, atsižvelgiant į sveikatos ypatumus. Be pagrindinio mokytojo paprastai yra asistentai, kurie padeda išpildyti individualias programas: seka laiką, padeda įeiti ir išeiti iš pozos, padeda teisingai ją atlikti, panaudojant pagalbines priemones (volus, plytas, diržus, kėdes ir t.t.).

Individualus  priėjimas, kuris yra svarbiausias momentas šiose klasėse, reikalauja ypatingų sąlygų, todėl klasėse paprastai yra iki 10 žmonių.

Individualaus darbo klasė

Tai klasė, kuri dirba pagal bendrą (ne terapinę) programą, tačiau daugiau komfortiškose sąlygose ir mažose grupėse (iki 10 žmonių). Tai įgalina skirti daugiau dėmesio individualiems ypatumams.

Gilaus atsipalaidavimo klasė

Tai klasė, skirta tiems, kas nori pašalinti negatyvias streso pasekmes. Ne paslaptis, kad jogos užsiėmimai visumoje veikia atpalaiduojančiai, bet kartais įtampa tokia didelė, jog bendroje klasėje jos nuimti neįmanoma.

Specialiai sudaryta gilaus atsipalaidavimo programa akcentuoja asanų atpalaiduojamąjį aspektą. Tai specialūs asanų variantai, dažniausiai su pagalbinėmis priemonėmis, kurie atidaro ir aktyvuoja saulės rezginį ir diafragmą, atpalaiduoja įtemptus raumenis ir vidaus organus. Čia atliekami pasyvūs Širšasanos, Sarvangasanos variantai, teigiamai veikiantys galvos smegenis ir visą organizmą pilnumoje.

Šių užsiėmimų tikslas nėra intensyvi ir detali asanų praktika. Jie skirti tiek fizinės, tiek emocinės būsenos pagerinimui, įtampos pašalinimui ir organizmo atstatymui.

Ypač tinka po sunkios darbo savaitės – penktadienį.